تبلیغات
دانشگاه علمی کاربردی صفادشت - جهاد دانشگاهی تهران3 واحد صفادشت (علامه طباطبایی) دانشگاه علمی کاربردی صفادشت - دانستنی های اینترنت پر سرعت adsl
اینترنت پر سرعت ... یا ADSL  چیست ؟

ADSL یک نوع خط تلفن دیجیتالی است که برای استفاده از آن ، باید مشترک شوید . دراین روش ، خط فعلی تلفن شما به دو بخش تقسیم میگردد : یک بخش از این خط دیجیتالی  برای مکاتمات معمول تلفنی به کار میرود ، وبخش دیگر برای ارسال و دریافت داده ها . به همین خاطراست که در هنگام استفاده از این خط دیجیتالی ، تلفنتان به اصطلاح بوق آزاد نمی زند چرا که بخش تلفنی با بخش دیجیتالی با هم تداخل نمی کنند . از طرف دیگر ، سرعت دریافت داده ها (دانلود) در ADSL  همواره چند برابربیشتر از سرعت ارسال (آپلود ) آنهاست ، به این خاطر نیز به آن غیر متقارن می گویند .

یک نوع جدید تر از ADSL ، ADSL2 نام ىارى و سرعت دانلود زیادتری تا حداکثر12 مگابیت است در ثانیه را در محدوده ای کمتر از2/5   کیلومتر تامین میسازد > نوع دیگری به نام ADSL2+ در شعاعی کمتر از 1/5 کیلومتر این سرعت ها تا 25 مگابیت در ثانیه در ثانیه بالا می برد .

کارگزاران ADSL  یعنی شرکتها یی که برای اتصال مشتریان خود به اینترنت ،از این روش استفاده می کنند ، ممکن است روش آدرس دهی ثابت (استاتیک ) یا متغییر (دینامیک) را نیز ارائه نمایند . آدرس دهی ثابت برای کسانی که ترجیح می دهند از طریق یک شبکه ی مدار بسته ی مجازی به دفتر کارشان متصل شوند ،یا برای مراکز گیم نت ،و آنهایی که دوست دارند از ADSL  برای میزبانی یک سایت استفاده کنند ایده آل است.

ADSL چطور کار می کند؟

خطوط ADSL  از دو باند فرکانس جداگانه استفاده می کنند،در مورد ADSL  استاندارد ،باند   25/875 کیلو هرتز تا 138 کیلو هرتز برای ارتباطات آپلود به کار می رود در حالی که باند 138  تا 1104  کیلو هرتز برای ارتباطات دا نلود.

هر کدام از اینها نیز مجددا به کپه های کوچکتر 4/3125 کیلوهرتزی تقسیم میشوند .در خلال آماده سازی اولیه ، مودم ADSL امتحان میکنى تا ببیند کدام یک از این کپه ها یک نسبت سیگنال  به نوفه ی قابل قبول دارند . بعد مسافت از مرکز تلفن ، با نوفه ی کابل مسی ، ممکن است در بعضی فرکانس ها منجر به اشکال گردد . با کوپک نگه داشتن کپه ها ،بروز اشکالات احتمالی در یک فرکانس باعث نمی شود که کل خط از کار بیفتد . در این شرایط فقط آن کپه از سرویس خارج میگردد که تنها منجر به کاهش بهره وری کلی در یک اتصال فعال ADSL خواهد گردید .

محاسن و معایب ADSL   

محاسن  ADSL   عبارتند از :

** اتصا ل دائم به اینترنت پر سرعت

**هزینه ی ثابت ماهیا نه

**مقرون به صرفه بودن

 معایب ADSL  نیز عبارتند از :

**در دسترس همه قرار ندارد.

** بسته به ساعات روز ، سرعت ها ی متغییری پیدا می کند.

** کاربران بی تجربه و تازه کار ممکن است به مشکلات متعددی بربخورند .

برای استفاده از ADSL   به چه چیز هایی نیاز خواهید داشت ؟

اولین شرط استفاده از خدمات ADSL آن است که در محدوده ی 3/5  تا 5/5  کیلو متری از یک تلفن دیجیتالی سکونت داشته باشید . معمولا قبل از برقراری این سرویس ، لازم است خط تلفن تان چند آزمایش را پشت سر بگذارد تا مطمئن شوند که میتواند به ADSL وصل شود یا خیر .

یک مودم یا روترADSL

بیشتر کار گزاران اینتر نت در قبا ل هزینه ی اضافی ، یک مودم یا روتر به شما می فروشند. تجهیزات سخت افزاری اتصال به ADSL  به سه دسته ی مختلف تقسیم می شوند:

1 - مودم ADSL  مبتنی بر PCI:

ارزان ترین راه برای اتصال به ADSL  است . تنها چیزی که لازم است بدانید طریقه ی نصب این کارت در داخل کامپیوترتان است . مودم های مبتنی بر رابط PCI  بهترین زمان واکنش را از خود نشان می دهند ، منتها مقداری از سیکلهای پردازنده ی مرکزی را نیز اشغال می کنند .

2 ­­­– مودم ADSL مبتنی بر رابط USB:

سا ده ترین روش اتصال به ADSL  ، فقط کافی است مودم را به کامپیوترتان وصل کرده و نرم افزار های آن را نصب کنید. اکثریت کاربران خانگی مودم های مبتنی بر USB   را ترجیح می دهند.

3- روتر بی سیم/اترنت:

 یک دستگاه مستقل و قائم به ذات که کار اتصال به اینترنت را برای تان انجام می دهد .بیشتر روتر ها از طریق یک اتصال اترنت به شبکه ی موضعی شما وصل می شوند و به عنوان یک <<دروازه>>و دیواره ی حایل عمل می کنند. موسسات و اداره جات می توانند از روتر برای متصل ساختن چندین کامپیوتر به اینترنت استفاده کنند ، آن هم بدون اینکه نیازی به استفا ده از  نرم افزار های تشریک اینترنت داشته با شند .

یک میکرو فیلتر به ازای هرپریز تلفن

میکرو فیلتردر پریز تلفن شما فرو می رود ( درست مثل یک دورا هه ی استاندارد که برای ارتباط چند تلفن به یک پریز واحد تلفن به کار می رود). وظیفه ی میکرو فیلتر جدا سلزی صوت از داده است و می بایست به هر یک از پریز های تلفن منزل تان وصل شود . اما اگر تلفن نداشته باشید یا ، دستگاهی ندارید که از خط تلفن استفاده کند به میکرو فیلتر نیازی نخواهید داشت . اکثر کار گزاران اینترنت ،میکرو فیلتر را نیز به شما می فروشند .

میکرو فیلتر یک دوراهه است که روی یک شاخه ی آن علا مت ADSL حک شده است و شاخه ای دیگر آن علا مت گوشی تلفن . سیستم تلفن باید ئارد شاخه ی تلفن شود ،و مودم USB  از طریق یک کابل RJ-11  به شا خه ای که علامت DSL  دارد. مودم   USB نیز از طریق یک کابل USB به کامپیوتر وصل می شود .

*برای خط ADSL چه سرعتی سفارش میشود؟

اکثریت کاربران خانگی سفارش اتصالات 512 کیلو بیت در ثانیه را میدهند . فقط در صورتی که دلیل فنی خاصی داشته باشید ، بعید است که به سرعتی بیش از این نیاز پیدا کنید . اگر نگران هزینه نیستید، یا در نظر دارید فایل های حجیم را اندکی سریعتر دانلود کنید ،سرویس های 512 کیلو بیت در ثانیه ای یا 1 مگا بیت در ثانیه ای را در نظر بگیرید .

*اتصال ADSL  چگونه برقرار میشود ؟

پس از سفارش دادن ADSL از کارگزار اینترنتی مورد نظرتان ، یک تاریخ برای شروع اشتراک در نظر گرفته میشود البته به شرطی که خط تلفن تان ، در محدوده ی امکانات ADSL  و یا در واقع در محدوده ی مراکز تلفن مجهز به این امکان قرار داشته باشد . در ضمن لازم است این مودم یا روتر  ADSL  نیز بخرید .(معمولا از خود کارگزار اینترنت ).

میکرو فیلتر چیست ؟

میکرو فیلتر یک آدابتور مخصوص است که برای خط تلفن تان به آن احتیاج دارید ، به این ترتیب خط تلفن با اتصال ADSL  تداخل پیدا نخواهد کرد . اما اگر گوشی تلفن به خط تلفن تان وصل نباشد ، احتیاجی هم به میکرو فیلتر نخواهید داشت . در واقع دو دلیل برای استفاده از میکرو فیلتر وجود دارد :

 اول اینکه برای ممانعت از تداخل سیگنالهای ADSL  با بخش صوتی خط تلفن شما . دلیل دوم آن است مطمئن شوند خط ADSL  به طور کامل قطع میشود . اگر قطع ارتباط ADSL  به طور کامل صورت نگیرد ، انعکاسات فراوانی از سمت کاربر بازگشت داده میشوند . این اتفاق بدی محسوب میشود و میتواند موجب اشکال در اتصا ل ADSL  شما گردد .ساده ترین و متداولترین روش برای اتصا ل یک کامپیوتر واحد به خط ADSL  استفاده از یک مودم ADSL و از نوع USB  است که به پریز مخصوص ADSL روی میکرو فیلتر فرو میرود ، و وصل کردن کامپیوترتان به مودم USB  با استفاده از یک کابل استاندارد USB .


==================================================


splitter یا میکرو فیلتر چیست ؟


خوب اگه بخواین یکم تخصصی صحبت کنیم :
در سمت isp بوق و دیتا توسط میکسر بروی هم قرار می گیرند و به سمت شما ارسال میشن
در سمت شما ، شما باید دستگاهی به نام اسپلیتر سر راه خططون قرار بدین تا دیتا و بوق رو از روی خط جدا کنن و بوق به تلفنتون وصل بشه و دیتا به مودم adsl تون
معمولا تو همه بسته های مودم های adsl یه اسپلیتر به همراه مودم ارائه میشه
که یک ورودی تلفن و 2 خروجی دیتا (که به مودمتون وصل میشه) و بوق داره
===============================================================ابزاروبلاگ ابزار وبلاگنویسان ابزار وبلاگنویسان ابزار وبلاگنویسان دانشگاه صفادشت دانستنی های یک دانشجو